Pasożyty atakujące koty od środka i od zewnątrz

Sklep zoologiczny to miejsce, gdzie można kupić nie tylko zabawki, różnego typu akcesoria pielęgnacyjne czy jedzenie, ale również witaminy oraz środki na pchły, kleszcze i pasożyty. Posiadacze kotów, szczególnie tych wychodzących, powinni pamiętać o regularnym odrobaczaniu swojego pupila. Robaki mogą zaatakować z każdej strony i to w najmniej spodziewanym momencie. Podobnie jak w przypadku ludzi posiadanie pasożytów w kocim organizmie wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak zatem poznać, że nasz kot został zaatakowany przez pasożyty i co stanowi największe zagrożenie?

Pasożyty atakujące koty od środka i od zewnątrz

Pasożyty mogą bytować nie tylko wewnątrz kociego organizmu, ale również na zewnątrz. Ich siedliskiem może być powierzchnia skóry czy też kocie futerko. Zewnętrzna inwazja nie jest aż tak niebezpieczna jak ta wewnętrzna, jednakże nie należy jej lekceważyć. Żaden rozsądny właściciel nie chce przecież narazić swojego pupila na infekcje skórne i reakcje alergiczne. Trzeba także mieć na uwadze to, że pasożyty zewnętrzne mogą zarazić mruczaka bakteriami i robakami jelitowymi. Zmorą wielu właścicieli zwierząt domowych są pchły, które mogą przecież zmienić swojego żywiciela na człowieka. Co więcej, koty mogą zostać zaatakowane nie tylko przez pchły kocie, ale i psie czy nawet ludzkie. Trzeba pamiętać o tym, że jaja złożone przez dorosłe osobniki szybko spadają na podłogę, a więc rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu i atakują ze wszystkich stron. Pojawia się także problem kleszczy w przypadku kotów wychodzących, szczególnie tych lubiących dłuższe wyprawy. Niebezpieczeństwo czyha nawet w przydomowym ogrodzie. Choroby odkleszczowe są bardzo niebezpieczne. Groźne są także świerzbowce uszne i nużeńce oraz wszoły.

Kolejnym problemem są pasożyty wewnętrzne u kotów, czyli glisty, tasiemce i niektóre pierwotniaki oraz nicienie płucne, przywry i tęgoryjce. Kociak może zarazić się pasożytami przez spożycie ich jaj czy cyst znajdujących się w gryzoniach, wodzie, zanieczyszczonym pokarmie czy w surowym mięsie.

Objawy inwazji pasożytów

Wcale nie jest tak łatwo poznać, że zwierzę zostało zaatakowane przez pasożyty, gdyż objawy często bywają niespecyficzne. W przypadku młodych kociąt zwykle szybko widać atak pasożytów, gdyż stają się osłabione i pojawiają się problemy rozwojowe. Warto wiedzieć, że pchły mogą przyczynić się nawet do wystąpienia u kota anemii, gdyż odżywiają się one jego krwią. U dorosłych osobników najczęściej pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego w postaci wymiotów i biegunek oraz utraty apetytu. Zarobaczony kot może zacząć tracić na wadze, a jego sierść stać się matowa. Mogą nawet pojawić się kaszel i duszności. Nie wspominając już o intensywnym drapaniu się ze względu na silny świąd przez pasożyty zewnętrzne. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wtórnej infekcji skóry i do przerzedzania się okrywy włosowej. Świerzbowce uszne z kolei mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego ucha. Warto zatem stosować profilaktykę przeciwpasożytniczą, sięgając po preparaty przeciwpchelne i tabletki odrobaczające.

Dziękujemy portalowi Glonojad.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz