Machu Picchu – Stary Szczyt

Machu Picchu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie – wielowiekowy zabytek, dowód na istnienie starodawnego ludu Inków oraz wspaniałe miejsce, które z pewnością wprawi w zachwyt i sprawi, iż każdy zapragnie tu powrócić. podczas podróży do Peru warto wybrać się właśnie w to miejsce i poznać jego wyjątkową historię!

 

Od wielu lat Machu Picchu inspiruje kolejnych badaczy oraz archeologów do dalszego poszukiwania tajemnic tego dawnego ludu. Dzisiaj wiadomo, iż miasto to było przede wszystkim miastem reprezentacyjnym, w którym urzędowali nie tylko władcy,a le niezwykle istotni w tamtych czasach kapłani.

Odnalezienie miasta przypisywane jest amerykańskiemu badaczowi oraz uczonemu Hiramowi Binghamowi, który natknął się na nie podczas swojej podróży po Andach w 1911 roku. Podczas wieloletnich wykopalisk i badań archeologicznych w ruinach miasta odnaleziono nie tylko dziesiątki mumii, ale również broń, wspaniałą biżuterię, produkty codziennego użytku i wiele innych. Obecnie większość z nich oglądać można na terenie Stanów Zjednoczonych, w muzeach.

 

Machu Picchu jest najlepiej zachowanym miastem starożytnych Inków – znajduje się w odległości 112 kilometrów od Cuzco, a położone jest na znacznej wysokości 290o-2400 m. n. p. m. w Andach Peruwiańskich. Każdego roku Machu Picchu odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata, pragnących poznać wyjątkowość tego miejsca. Poniżej miasta płynie rzeka Urubamba.

Miasto to powstało w II połowie XV wieku, za czasów panowania jednego z najwybitniejszych władców tego ludu, Pachacuti Inca Yupanqui. W tamtych czasach miasto pełniło wiele ról: przede wszystkim było ono siedzibą najwyższych kapłanów oraz zamożnych arystokratów, jak również pełniło role obronną oraz reprezentatywną. Wśród mieszkańców wyróżnianych również żołnierzy oraz opiekunów tutejszych świątyń. Miasto zostało podzielone na dwie części: górną oraz dolną. W górnej znajdowały się najwspanialsze świątynie, dolna część była zamieszkiwana przez ludność, a także znajdowały się tam warsztaty rzemieślnicze. Wzniesienia dookoła miasta porastały pola uprawne. Miejscem najwyżej położonym w mieście było obserwatorium astronomiczne, nazywane również miejscem, gdzie przystaje słońce. Obecnie turyści mogą również zwiedzać ten zakątek miasta.

 

Niezwykle ciekawym jest, iż budowniczy miasta całkowicie wykorzystali naturalną rzeźbę terenu tej okolicy – miasto zostało zbudowane z dostępnego w dużych ilościach jasnego granitu. Mury powstały poprzez łączenie ich z wysokimi skałami. Niewątpliwym atutem tak położonego miasta był olbrzymi trud związany z jego hipotetycznym podbojem. Architekci miasta zadbali również o sprawny system kanalizacyjny oraz doprowadzający wodę do najwyższych partii miasta. Wszystko za sprawą specjalnie drążonych kanałów i tuneli.

 

Turystyka w Machu Picchu

Obecnie zwiedzanie Machu Picchu to przede wszystkim jedna z głównych atrakcji wizyty w Peru. Wiele zorganizowanych wycieczek kierowanych jest właśnie w te tereny.

Dodaj komentarz