Akcesoria samochodowe: GPS i czujniki parkowania

Obecnie kierowcy mogą zrobić wiele, by korzystanie z prowadzonego przez nich pojazdu stało się o wiele bardziej przyjemne i wygodne. Rozwiązaniem są tutaj różnego rodzaju akcesoria, które są bardzo ciekawe, często pomocne w czasie jazdy, a niezbyt kosztowne.

Akcesoria samochodowe przydatne na długich trasach

Kierowcom, którzy przemieszczają się po nieznanym terenie lub wyruszają w dłuższą podróż, przydać się może nawigacja GPS, która pomoże w dojechaniu do celu. Jednak to nie jedyne jej zadanie. Obecnie nawigacja może również:
– informować o ograniczeniach prędkości,
– zawiadamiać o spodziewanych miejscach policyjnych kontroli,
– (przy połączeniu z Internetem) pomóc omijać korki albo blokady drogowe.
Co więcej, niektóre nawigacje GPS są w stanie podać także informacje o interesujących miejscach, zabytkach, miejscach noclegowych i restauracjach w okolicy, gdzie się aktualnie przebywa. Czasem zdarza się też, że nawigacja wyposażona jest w funkcję rejestrowania trasy (przy pomocy kamerki). Wyraźnie więc widać, że GPS może być bardzo przydatny, ponieważ zwalnia kierowcę z konieczności koncentrowania się na wyborze właściwej drogi, a przy okazji pokazuje mu wiele innych, przydatnych informacji. Kolejnym przydatnym gadżetem może być wideorejestrator trasy (jako odrębne urządzenie). Pozwala on na zapisanie w formie filmu przejechanej drogi, włącznie z danymi o prędkości. Takie nagranie może stać się dowodem w trakcie kolizji (dla policji czy ubezpieczyciela). Dobrze sprawdza się także wtedy, kiedy kierowca zostanie bezpodstawnie ukarany przez policję za wykroczenie drogowe, którego nie popełnił. Niektórzy mogą wykorzystywać filmiki do analizy własnego zachowania na trasie i doskonalenia techniki jazdy. Najtańsze rejestratory mogą kosztować mniej niż sto złotych.

Jakie jeszcze akcesoria przydadzą się kierowcom?

Komfort jazdy znacząco mogą poprawić czujniki parkowania lub kamera cofania. Takie akcesoria są szczególnie przydatne na małych albo bardzo zatłoczonych parkingach (przy supermarketach, w centrum miasta, na blokowiskach, itd.), ale tez na własnym podjeździe przy domu jednorodzinnym. Jazda do tyłu może bowiem wiązać się z przypadkowym potrąceniem zwierzaka, a nawet dziecka. Często może ucierpieć także aranżacja ogrodu czy przypadkowe przedmioty. Aby tego uniknąć auto warto wyposażyć w gadżet, który pomoże w cofaniu. Taką kamerę można zaś podłączyć do wbudowanego w pojazd monitora 2 DIN albo do monitora dodatkowego (umieszczonego np. na lusterku wstecznym). Kolejną przydatną rzeczą, jeśli chodzi akcesoria samochodowe, jest przenośny kompresor. Jego zadaniem jest pomoc w utrzymywaniu właściwego ciśnienia w oponach. Zwiększy to bezpieczeństwo jazdy, ale pozwoli też na oszczędności. Będzie tak ponieważ opony napompowane zgodnie z wytycznymi producenta, będą zużywać się równomiernie, a auto spali wtedy optymalne ilości paliwa. Całą akcję można wykonać samodzielnie, bez potrzeby dojazdu np. na stację benzynową. Przenośny kompresor podłącza się zazwyczaj pod gniazdo 12V.

Dodaj komentarz