Rio de Janeiro – poznaj smak karnawału!

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii, zaskakuje przede wszystkim swoją dwoistą naturą. Z jednej strony jest to wspaniała, tętniąca życiem metropolia, pełna wspaniałych imprez kulturalnych, bogactwa oraz naturalnego piękna. Z drugiej jest to miasto posiadające rozległe dzielnice biedy, w których przestępczość występuje nagminnie Warto więc trzymać się części typowo turystycznych i baczyć na swój bagaż oraz torby.

Rio de Janeiro położone jest między urwistymi wzgórzami Pao de Acucar – to właśnie na tych wzgórzach ustawiona została jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na świecie: statua Chrystusa Odkupiciela. Górująca nad miastem stała się jego symbolem, jednocześnie punktem numer jeden dla zwiedzających. Statua posiada 30 metrów wysokości, dodatkowo postawiona została na cokole o wysokości 8 metrów. Aby zwiedzić to miejsce turyści mogą skorzystać z drogi lub też kolejki linowej. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego prowadzą klasyczne schody, schody ruchome lub winda. Ta olbrzymia statua zaliczana jest do współczesnych ośmiu cudów świata.

Historia miasta sięga roku 1501, kiedy wszy portugalski żeglarz odkrył rejony zatoki, w której obecnie znajduje się miasto. W związku z zamieszkującymi w okolicy Indianami Portugalczycy nie zakładali tu swoich kolonii, a jedynie faktorie handlowe. Koniec XVI wieku to okres olbrzymiego rozkwitu miasta – miało to związek przede wszystkim z ogromną gorączką złota, panującą w sąsiednich regionach. Dzięki temu Rio de Janeiro szybko stało się centrum finansowym kraju oraz stolicą państwa.

Obecnie Rio to przede wszystkim wspaniały karnawał odbywający się na początku roku. Podczas wielodniowej zabawy liczne szkoły tańca prezentują swoje umiejętności na specjalnie skonstruowanych sambodromach. Zabawa karnawałowa w Rio de Janeiro to doskonała okazja również do promocji miasta. Co jednak oferuje ono poza zabawą do białego rana?

 

Wspaniałe plaże Copacabany!

Rio położone jest tuż nad Atlantykiem, dlatego też ciągnące się kilometrami plaże dają wiele możliwości spędzania czasu. To właśnie tutaj znajduje się jednak z najsłynniejszych plaż na świecie Copacabana oraz nie mniej znana Ipanema. Warto jednak i tu pamiętać o zachowaniu czujności – zatłoczone plaże Copacabany są miejscem, gdzie najczęściej spotkać można drobnych kieszonkowców

Poza możliwością plażowania oraz uprawiania sportów na świeżym powietrzu miasto wypełniają wspaniałe zabytki. Wśród nich warto zobaczyć: Kościół i klasztor Benedyktynów – XVI w. klasztor Franciszkanów – XVII w., Katedra – 1775 rok, kościół Nossa Senhora da Glória – 1771, Pałac królewski – XIX w., Pałac Itamaraty – XIX w., Pałac Guanabara – XIX w., Akwedukt Arcos da Carioca – 1750, Opera – 1909

Dodaj komentarz