Umowa z biurem rachunkowym

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę, doskonale wie, jak trudnym tematem jest prowadzenie w firmie księgowości i rachunkowości. Większe firmy i przedsiębiorstwa zazwyczaj decydują się na to, aby zatrudnić na stałe osobę, która będzie zajmowała się księgowością i rachunkowością firmy. Pracy jest naprawdę dużo, więc praktycznie przez cały miesiąc taka osoba będzie miała zajęcie i nie będzie się nigdy musiała nudzić. Należy jednak zauważyć, że zatrudnienie księgowego oznacza stworzenie dla niego całkowicie nowego etatu, a wiążą się z tym faktem konkretne koszty. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak drogie jest utrzymanie każdego dodatkowego pracownika, któremu nie tylko co miesiąc trzeba wypłacać odpowiednie wynagrodzenie, ale również należy za niego zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na różne świadczenia. Często kompletnie się to nie opłaca i koszty takiej decyzji są stanowczo zbyt wysokie.

Innym wyjściem z sytuacji jest umowa z biurem rachunkowym zawarta na konkretnych zasadach i na konkretny okres czasu. Co prawda, wymaga to stałego dostarczania dokumentacji do biura rachunkowego, ale w praktyce oznacza dla firmy znaczną oszczędność pieniędzy. Koszty opłacania takiej księgowości i rachunkowości są bowiem dużo niższe, niż zatrudnienie kogoś na pełen etat. Umowa z biurem rachunkowym może zostać zawarta na dowolny okres czasu i to od właściciela firmy zależy, czy taka umowa z biurem rachunkowym będzie stała, czy też zdecyduje się on na zmianę biura, z którym współpracuje.

Umowa z biurem rachunkowym ma najczęściej formę umowy zlecenia lub formę umowy o dzieło. Dzięki temu, nie ma konieczności opłacania na przykład składek zdrowotnych lub składek na ubezpieczenie społeczne. Oczywiście koniecznością jest opłacenie podatku za wykonane usługi, ale tego nie da się uniknąć w żaden sposób. Umowa z biurem rachunkowym może zostać zawarta na przykład na czas nie określony, co oznacza z pewnością niższe stawki opłat dla zleceniodawcy. Nie ma jednak takiej konieczności i umowa z biurem rachunkowym może zostać również zawarta na okres roku, czy miesiąca.

Całkowicie inna opcją jest umowa z biurem rachunkowym online. Umożliwia ona korzystanie z usług biura rachunkowego całkowicie wirtualnie, przez Internet. Nie ma więc potrzeby, aby spotykać się z księgowym i przekazywać mu rachunki i inne dokumenty. Wszystkie sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać wersje elektroniczne rachunków i faktur, lub skany tych dokumentów. Nie każdy właściciel firmy jest przekonany co do tej formy współpracy, jednakże warto zauważyć, że może ona w znaczący sposób obniżyć koszty związane z prowadzeniem rachunkowości i księgowości. Z pewnością takie biuro rachunkowe online pobiera niższe stawki opłat za swoje wykonane zadania. Wynika to z tego, że osoba prowadząca takie biuro nie ma potrzeby wynajmowania lokalu. Może swoją działalność prowadzić z własnego domu i robić to popołudniami, po powrocie z innej pracy.

Dodaj komentarz