Węzły wspinaczkowe – kilka technik wiązania

Prawda może być jedna – ile osób tyle jest sposobów prawidłowe wiązań na węzły wspinaczkowe. Warto się zapoznać z tymi najczęściej stosowanymi. Na pewno taki pierwszy, który znajdować może bardzo wielu zwolenników to bloker. Niesłychanie skuteczny i praktyczny węzeł, który z całą pewnością może służyć podczas zjazdów. Ma także inne zastosowanie, dodatkowo można go stosować o podchodzenia na linie przy wykorzystaniu pętli osobistych. Takie węzły wspinaczkowe z pewnością przydatne są w specjalnych jednostkach ratowniczych a także transportowych. Ogromnym jego plusem to fakt, że można go bardzo prosto odblokować. W momencie większego obciążenia da się go osuwać w pełni swobodnie. Nazwa prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z Francją. Kolejny typ to węzeł francuski.

Wysoka jakość a także skuteczność w momencie podchodzenia na wszelkiego rodzaju z wykorzystaniem tych wszystkich osobistych pętli. Oprócz tego takie węzły wspinaczkowe służyć mogą do autoasekuracji w momencie zjazdu. Znajdować może szerokie zastosowanie w działaniach transportowych a także medycznych. Bezproblemowe zsuwanie w górę w przypadku podchodzenia po linie. Trzeba tu zaznaczyć węzły wspinaczkowe, która ta nazwa pochodzić będzie od samego autora a mianowicie Prusik. Stosować go można w przypadku podchodzenia na linie z szerokim zastosowaniem pętli osobistych a także do autoasekuracji w ewentulanym zjeździe.

Podobnie jak wyżej, sytuacja może nadawać się perfekcyjnie do czynności transportowych a także ratowniczych.

Bardzo duży atut – działać będzie w obydwie strony. Nie ma żadnej tendencji do zsuwania się. Nie wszystko złoto co się święci. Jak się okazuję te węzły wspinaczkowe z wspomnianej nazwy mają również minus – mocno ściśnięty z pewnością ciężko odblokować. Sposób, który ma zastosowanie w skałach miększego typu, przykładowej piaskownicy nazywać się będzie gałką bosmańską. Zastosowanie to jedynie zakładanie wszystkich punktów operacyjnych w tych wyżej wymienionych miękkich skałach. Nie każdy może znać tą nazwę, kluczka. Do czego tak naprawdę może służyć.

Ona z pewnością łączy te liny do zjazdu, dodatkowo może wykorzystać połączyć pętle osobiste przy tym tzw. ,,prusikowaniu” czyli pochodzeniu przy ich wykorzystaniu po naszej linie. Zastosowanie spore, świetnie nadawać się może przy działaniach ratowniczych a także transportowych. Jedna z prostszych technik to na pewno motyl alpejski. Do czego służą te węzły wspinaczkowe. Z całą pewnością ma zastosowanie w przypadku osób, które robić to mogą metodą karabinkową. Dlaczego taki prosty. Ponieważ w żaden sposób nie będzie się zaciskać przed obciążeniem. Obciążenie w trzech kierunkach a mianowicie – dwie strony liny tworzącej a dodatkowo jedna pętla. Nie wszystko można to jednak opanować. Po prostu trzeba ćwiczeń i doświadczenia aby tą technikę opanować. Nazwa może nam wskazywać na prostą technikę a właściwie nazwa to ósemka. Te węzły wspinaczkowe mają bardzo prosty cel – zabezpieczać cały czas końcówkę liny przed przykrym zsunięciem się przez nasz bloczek lub przyrząd asekuracyjny.

Dodaj komentarz