Wspinanie – od czego zacząć?

Wspinaczka sportowa staje się coraz bardziej modnym sportem. Ścianki wspinaczkowe powstają jak grzyby po deszczu i uprawianie tej dyscypliny jest możliwe nie tylko dla mieszkańców wielkich miast, takich jak Kraków czy Warszawa, lecz również w mniejszych miejscowościach. To sport, który zapewni Ci doskonałą kondycję fizyczną, wyzwoli ogromne pokłady adrenaliny oraz zaspokoi Twoją ambicję. Pokonywanie coraz większych trudności sprawia ogromną satysfakcję. A przy tym współczesne wspinanie sportowe – zwłaszcza na ściance jest wbrew pozorom bardzo bezpieczne. O kontuzję znacznie łatwiej na boisku piłkarskim czy podczas biegania.

Jeśli marzysz o wspinaniu, warto pierwsze kroki skierować w stronę ścianki wspinaczkowej, gdzie pracują wykwalifikowani instruktorzy. A może ktoś z Twoich znajomych lubi uprawiać ten sport i może wybrać się razem z Tobą? Profesjonalne ścianki znajdziesz w każdym większym mieście, a w mniejszych miastach i czasem nawet na wsi takie obiekty często powstają na salach gimnastycznych przy szkołach podstawowych i gimnazjach. Jeśli mieszkasz w górach lub na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej możesz wraz ze znajomymi ruszyć na skałki, jednak najbezpieczniej będzie zapoznać się z podstawami tej dyscypliny na hali. Doświadczeni przyjaciele lub instruktor wprowadzą Cię w tajniki wspinania. Nie martw się, że ogrom wiedzy przytłoczy Cię. Na początek wystarczy wiedza o tym, jak zawiązać podstawowy węzeł (ósemkę), przypiąć uprząż i asekurować na wędkę. Tym ostatnim nie musisz sobie zaprzątać głowy – instruktor na pewno będzie Ci bezpiecznie wybierał linę i nie wymagał, abyś to Ty go asekurował.

Nie potrzebujesz też specjalnego stroju, przynajmniej jako początkujący. Ubierz się wygodnie, na sportowo. Ważne, żeby ubiór nie krępował Twoich ruchów. Wystarczy zwykła koszulka i szorty lub spodnie od dresu, a jeśli masz taką możliwość – oddychająca podkoszulka, która będzie odprowadzać nadmiar potu (tego że się spocisz możesz być pewien). Jeśli chodzi o obuwie, wystarczą adidasy lub trampki. Zwłaszcza te drugie są dla początkujących idealną alternatywą dla drogich i bardzo niewygodnych profesjonalnych butów do wspinania. W końcu nie warto inwestować zbyt wiele jeśli miałbyś się szybko rozmyślić. Ale szanse na to są bardzo małe – wspinaczka wciąga bardzo szybko i trudno przestać myśleć o pokonywaniu pionowych dróg, nawet podczas snu. Uprząż wypożyczysz na ściance, a liny są na wyposażeniu każdego takiego obiektu i przyczepione są do karabinków na każdej z dróg (poza specjalnymi obszarami przeznaczonymi do wspinania się z dolną asekuracją – dla zaawansowanych). Z czasem możesz rozważyć zakup butów oraz woreczka na magnezję, która zapobiega poceniu się Twoich dłoni.

Nie zastanawiaj się, czy dasz radę. Po prostu wystartuj. Na początku oczywiście będzie Ci dość ciężko, ale z czasem mięśnie rąk i nóg przyzwyczają się do tego typu wysiłku, poprawi się Twoja kondycja, a palce staną się bardzo silne i bez trudu będziesz się utrzymywać na coraz mniejszych chwytach. Na pierwszym etapie naszej przygody ze wspinaniem warto zacząć od prostych dróg, a nawet tych przeznaczonych dla dzieci. Dzięki temu bez większych emocji przyzwyczaisz się do specyficznego ruchu w górę, balansowania na stopniach, przytrzymywania różnokształtnych chwytów i ekspozycji.

Dodaj komentarz