Lima – zwiedzaj Peru od podszewki!

Lima to wielomilionowe miasto będące stolicą wspaniałego Peru: państwa pełnego tajemniczych, inkaskich miast oraz licznych zabytków. To właśnie tu rozpoczyna się większość podróży w głąb kraju. Warto wiedzieć, Lima posiada doskonałe połączenia drogowe, lotnicze i kolejowe (to tu zaczyna się najwyżej położona linia kolejowa) z innymi regionami w kraju oraz państwami, dlatego też może stanowić doskonały punkt wyjściowy dla każdej dłuższej wyprawy. Zanim jednak wyruszymy w pasjonującą podróż po Peru warto poznać to wspaniałe miasto i zachwycić się tym, co ma do zaoferowania.

 

Historyczne miasto nad rzeką Rimac

Lima założona została w 1535 roku przez legendarnego konkwistadora Francisco Pizzaro. Założenie miasta w ta strategicznym miejscu, czyi nad Oceanem Spokojnym, miało swój cel. przede wszystkim miało ono służyć jako spichlerz oraz baza wypadowa dla konkwistadorów podczas coraz dalszych wypraw w głąb lądu. Od tego czasu stopniowy rozwój miasta sprawiał, iż stawało się ono najpotężniejszą aglomeracją tego regionu. Pomimo licznych zniszczeń na przestrzeni lat, powodowanych przez trzęsienia ziemi, Lima nadal pozostaje głównym ośrodkiem przemysłowym , kulturalnym oraz handlowym w kraju.

 

Zabytki w Limie

Pomimo licznych zniszczeń dokonanych podczas trzęsień ziemi wiele zabytków miasta pozostało nietkniętych. Duża ich liczba pochodzi jeszcze z czasów kolonialnych, stanowią więc doskonałą atrakcję dla osób zafascynowanych historią tego kraju. Co zaliczyć możemy do najwspanialszych zabytków tego obszaru? Pierwszym z nich jest zespół urbanistyczny starego miasta, który w roku 1988 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wśród innych ciekawych zabytków wymieniamy: Plaza de Armas, centralny plac miasta i jednocześnie najstarsza część miasta. Na środku placu znajduje się fontanna z 1650 roku wykonana z brązu, Katedra zbudowana na zlecenie Francisca Pizarra w 1535 roku – w kaplicy św. Jana Chrzciciela znajduje się uważana za jedną z najpiękniejszych rzeźba Chrystusa. Co ciekawe – w innej kaplicy złożone zostały szczątki Francisca Pizarra. Z pewnością turyści chętnie zobaczą również Kościół św. Dominika – w jego podziemiach kościoła złożone są szczątki św. Róży, czyli pierwszej świętej pochodzącej z Ameryki). Kolejnym ciekawym zabytkiem jest bez wątpienia Klasztor św. Franciszka – kompleks budynków w skład których wchodzą: kościół, klasztor i kaplice – La Soledad i El Milagro.

Lima nocą

Lima to również wspaniałe centrum rozrywki dla osób ceniących nocne życie miasta. Liczne kluby oraz restauracje z pewnością pozwolą pobawić się na parkiecie i spróbować lokalnych alkoholi. Podczas pobytu w Limie nie sposób również odwiedzić lokalne targowiska oraz stragany, na których turyści znajdą drobne pamiątki, takie jak ręcznie wyplatana biżuteria czy doskonałe przekąski z lokalnych przysmaków.

 

Lima to doskonałe miejsce również dla osób poszukujących oryginalnej zabudowy. To właśnie tutaj, obok starych zabytków pochodzących z czasów XVI wieku stoją wspaniałe biurowce, świadczące o nowoczesnym charakterze tego miasta. Tutaj przeszłość styka się z przyszłością.

Dodaj komentarz